Borger

Det nye byråd har fordelt posterne

Gitte Kondrup (A), der har siddet i Byrådet siden 2001 og dermed er det længst siddende medlem af de nye Byråd, ledte første punkt på dagsordenen – nemlig valg af borgmester. Her blev nuværende borgmester Benedikte Kiær valgt for de næste fire år, fik overrakt borgmesterkæden og kunne sætte sig i stolen og lede resten af mødet.

Efterfølgende blev der sat navne på de personer, der skal sidde i de forskellige udvalg i den kommende valgperiode.

Mette Lene Jensen (V) får titel af 1. viceborgmester, mens Claus Christoffersen (A) bliver 2. viceborgmester. 

Det nyvalgte Byråd for perioden 2022-2025. Foto af Vibe Juul Sannig

 

Efter byrådsmødet afholdt hvert fagudvalg et møde og fordelte posterne. Nedenfor kan du se navnene på medlemmerne af de nye udvalg, der tiltræder 1. januar 2022:

Økonomi- og Erhvervsudvalget

Benedikte Kiær (C) – formand

Marlene Harpsøe (O) – næstformand

Claus Christoffersen (A)

Jens Bertram (C)

Ulla Kokfelt (D)

Mette Lene Jensen (V)

Christian Holm Donatzky (B)

Bente Borg Donkin (F)

Allan Berg Mortensen (Ø)

 

By-, Plan- og Trafikudvalget

Janus Kyhl (C) – formand

Jens Bertram (C) – næstformand

Claus Christoffersen (A)

Peter Poulsen (A)

Thomas Kok (C)

Ulla Kokfelt (D)

Jørgen Bodilsen (Ø)

 

Børne- og Uddannelsesudvalget

Claus Birkelyng (C) - formand

Ulla Kokfelt (D) – næstformand

Harun Avdal (A)

Silas Drejer (A)

Knud Vinther Hansen (C)

Gert Dyekjær (C)

Christian Holm Donatzky (B)

 

Idræts- og Fritidsudvalget

Claus Christoffersen (A) – formand

Jens Bertram (C) – næstformand

Betina Svinggaard (A)

Peter Poulsen (A)

Knud Vinther Hansen (C)

Michael Lagoni (C)

Michael Mathiesen (C)

 

Klima- og Bæredygtighedsudvalget

Mette Lene Jensen (V) – formand

Birgitte Bergman (C) – næstformand

Betina Svinggaard (A)

Claus Birkelyng (C)

Gert Dyekjær (C)

Christian Holm Donatzky (B)

Jørgen Bodilsen (Ø)

 

Kultur- og Turismeudvalget

Michael Mathiesen (C) – formand

Betina Svinggaard (A) – næstformand

Silas Drejer (A)

Knud Mogensen (B)

Janus Kyhl (C)

Michael Lagoni (C)

Thomas Kok (C)

  

Omsorgs- og Sundhedsudvalget

Marlene Harpsøe (O) – formand

Jens Bertram (C) – næstformand

Gitte Kondrup (A)

Harun Avdal (A)

Gert Dyekjær (C)

Birgitte Bergman (C)

Knud Mogensen (B)

 

Social- og Beskæftigelsesudvalget

Thomas Horn (A) – formand

Thomas Kok (C) – næstformand

Janus Kyhl (C)

Knud Vinther Hansen (C)

Michael Mathiesen (C)

Bente Borg Donkin (F)

Allan Berg Mortensen (Ø)

 

 

 

 

 

 

Følg med i de seneste nyheder

Hold dig opdateret på de seneste nyheder fra Helsingør