Benedikte Kiær genvalgt som borgmester

Det nyvalgte Byråd trådte mandag den 4. december sammen for at fordele posterne for de kommende fire år.

Det nyvalgte Byråd trådte mandag den 4. december sammen for at fordele posterne for de kommende fire år. Fem partier (Det Konservative Folkeparti, Socialdemokratiet, Dansk Folkeparti, Radikale Venstre og Venstre), hvilket svarer til 21 ud af Byrådets 25 medlemmer, er en del af konstitueringsaftalen, der gør Benedikte Kiær fra Det Konservative Folkeparti til borgmester de kommende fire år.

Henrik Møller fra Socialdemokratiet blev valgt som 1. viceborgmester, mens Marlene Harpsøe, Dansk Folkeparti blev valgt som 2. viceborgmester.

Konstitueringen betyder samtidig, at posterne i de stående udvalg fordeler sig på følgende måde:

Økonomiudvalget:

  • Benedikte Kiær, Det Konservative Folkeparti (formand)
  • Henrik Møller, Socialdemokratiet (næstformand)
  • Jens Bertram, Det Konservative Folkeparti
  • Bente Borg Donkin, SF
  • Claus Christoffersen, Socialdemokratiet
  • Christian Holm Donatzky, Radikale Venstre
  • Ib Kirkegaard, Dansk Folkeparti
  • Mette Lene Jensen, Venstre
  • Allan Berg Mortensen, Enhedslisten

 Social- og beskæftigelsesudvalget:

  • Marlene Harpsøe, Dansk Folkeparti (formand)
  • Lene Lindberg, Socialdemokratiet (næstformand)
  • Silas Drejer, Socialdemokratiet
  • Kristina Kongsted, Det Konservative Folkeparti
  • Mahmed Naghdiani, Det Konservative Folkeparti
  • Michael Lagoni, Det Konservative Folkeparti
  • Allan Berg Mortensen, Enhedslisten

Børne- og uddannelsesudvalget:

  • Gitte Kondrup, Socialdemokratiet (formand)
  • Lisbeth Læssøe, Det Konservative Folkeparti (næstformand)
  • Mahmed Naghdiani, Det Konservative Folkeparti
  • Silas Drejer, Socialdemokratiet
  • Duygu N. Aydinoglu, Socialdemokratiet
  • Marlene Harpsøe, Dansk Folkeparti
  • Jan Ryberg, Lokaldemokraterne

Idræts- og fritidsudvalget:

  • Jens Bertram, Det Konservative Folkeparti (formand)
  • Betina Svinggaard, Socialdemokratiet (næstformand)
  • Peter Poulsen, Socialdemokratiet
  • Per Tærsbøl, Det Konservative Folkeparti
  • Jan Ryberg, Lokaldemokraterne

Kultur- og turismeudvalget:

  • Henrik Møller, Socialdemokratiet (formand)
  • Michael Mathiesen, Det Konservative Folkeparti (næstformand)
  • Janus Kyhl, Det Konservative Folkeparti
  • Michael Lagoni, Det Konservative Folkeparti
  • Betina Svinggaard, Socialdemokratiet
  • Silas Drejer, Socialdemokratiet
  • Haldis Glerfoss, Enhedslisten

 Omsorgs- og sundhedsudvalget:

  • Mette Lene Jensen, Venstre (formand)
  • Duygu N. Aydinoglu, Socialdemokratiet (næstformand)
  • Lene Lindberg, Socialdemokratiet
  • Ib Kirkegaard, Dansk Folkeparti
  • Kristina Kongsted, Det Konservative Folkeparti
  • Lisbeth Læssøe, Det Konservative Folkeparti
  • Bente Borg Donkin, SF

By-, plan- og miljøudvalget:

  • Christian Holm Donatzky, De Radikale (formand)
  • Jens Bertram, Det Konservative Folkeparti (næstformand)
  • Michael Mathiesen, Det Konservative Folkeparti
  • Janus Kyhl, Det Konservative Folkeparti
  • Peter Poulsen, Socialdemokratiet
  • Claus Christoffersen, Socialdemokratiet
  • Haldis Glerfoss, Enhedslisten

Se hele konstitueringsaftalen her