Hvilke forslag bliver stemt igennem, og hvilke bliver skrottet, hvis det er de unge, der har magten? Det får vi svar på, når mere end 400 elever fra 8. klasserne i Helsingør Kommune rykker ind i byrådssalen for at prøve, hvad det vil sige at være lokalpolitikere i den fiktive Øresund Kommune.
”I vores alder tænker man ikke så meget over politiske ting, så det er en god måde at lære om det. Det har været spændende og sjovt at være her og meget inspirerende, hvis man måske vil være politiker,” fortæller Emilie fra 8.F på Tibberupskolen.
De lærer at styre en kommune
Det er Ungdomsskolen, der i oktober og november afvikler eventet, ’Mit byråd’, hvor eleverne først har et modul hjemme på deres egen skole og dernæst holder byrådsmøde på rådhuset for at blive enige om de forslag, som byrådets udvalg har prioriteret.
Projektets tovholder Anton Abildgaard forventer, at eleverne selv prøver at arbejde med politik i stedet for at lære om politik.
Vi vil gerne give dem en ide om at debattere, om politiske ideologier og om hvad der skal til for at styre en kommune, for eksempel, at der skal mange til at blive enige om en beslutning, siger Anton Abildgaard fra Ungdomsskolen.
I første del af eventet hjemme på skolen har eleverne været fordelt i udvalg, hvor de snakker om forskellige forslag, der enten koster penge eller sparer penge. Til sidst beslutter udvalgene, hvilke forslag, der skal med videre til byrådet.
Noget særligt at være i byrådssalen
Når eleverne kommer til Helsingør Rådhus for at holde møde i byrådssalen, er der nye spilleregler. Nu indtager alle eleverne stolene ved det hestesko-formede bord for at tage stilling til de forslag, som udvalgene har sendt videre. I byrådssalen er det ikke bare en ren gavebod, for de skal også holde sig inden for budgettets ramme, så det gælder om at kunne argumentere for eller imod forslagene.
De har kun haft samfundsfag i to-tre måneder, så de fleste politiske begreber er helt nye, og det kan ofte være svært at få et svar, hvis vi spørger: ”Hvad synes du?”, men ikke i det her rollespil. Det er troværdigt, overbevisende og let at forstå,” siger lærer Marie Madvig Nelson.
”Og bare det at komme herind i byrådssalen giver noget. Jeg håber, at alle for mulighed for at prøve det, for eleverne kommer helt sikkert til at bruge det, de har lært her,” siger hun.
Kan de holde budgettet?
Eleverne fra to 8. klasser, der spiller ’Mit byråd’ denne dag, kaster sig nysgerrige og engagerede ind i rollerne. De har sendt forslag for 3,5 millioner kroner videre til byrådet, men har kun 2 millioner kroner på budgettet.
I løbet af de to timer beslutter eleverne at skære på både rengøring til ældre og biblioteket. Det sker bl.a. med argumenter om, at det kun er gamle mennesker, der bruger biblioteket og al information kan findes på nettet, men til gengæld skal der være gratis busser til unge, tilskud til sport og livet i Helsingørs gader skal have et boost.
Da de er færdige, har de slet ikke brugt budgettet på 2 millioner kroner men i stedet sparet en million kroner.
”Det er fedt, hvis I har fået et billede af, hvad det vil sige at være i byrådet. Der er snart kommunalvalg, hvor jeres forældre skal stemme, men om nogle år, er det jer, der kan være med til at stemme og bestemme,” lød det fra tovholder Anton Abildgaard, inden alle eleverne myldrede ud af byrådssalen igen.




