I den kommende byrådsperiode vil det nye byråd have fokus på at skabe bedre vilkår for det lokale erhvervsliv. Det fortalte borgmester Benedikte Kiær i en samtale med moderator Nynne Bjerre, da der den 12. januar var nytårskur for erhvervslivet.
Vi skal have en ny erhvervspolitik. Den gamle er udløbet med udgangen af 2025. Den nye politisk skal udarbejdes i tæt samarbejde med det lokale erhvervsliv. Vi vil oprette et opgaveudvalg (§17, stk. 4-udvalg, red.), som skal komme med oplæg til den nye politik, så nogle af jer vil blive prikket på skulderen og spurgt, om I vil være med,” sagde borgmesteren bl.a.
Benedikte Kiær understregede også, at det skal være nemt at komme i kontakt med kommunen.
Både borgere og erhvervsliv skal opleve gennemsigtighed og tydelige tidsfrister, når de henvender sig, Vi har heldigvis fået nedbragt vores sagsbehandlingstid, men vi vil gerne endnu længere ned.”
Samtidig vil det nye byråd arbejde på at skabe flere lokale arbejdspladser.
Vi har meget smuk natur og mange fredede arealer. Men vi har noteret os, at ministeren for byer og landdistrikter er kommet med forslag om at genoverveje transportkorridoren i Nordsjælland og evt. sløjfe arealreservationer. Håbet er, at det kan bringe flere lokale arealer i spil til erhverv," sagde hun.
Læs evt. også borgmesterens nytårshilsen til alle i kommunen

