Helsingørs Mange Ansigter

Anna samler på historier fra Nordvest til ny scenekunst

08-06-2026

Strikkeklub, gåture og fællesspisning bliver til scenekunst i Kulturhus Nordvest, når bydelens beboere deler deres historier med dramatiker Anna Panduro.

Bydelen Nordvest er en guldgrube af gode historier. Dramatiker Anna Panduro er i gang med at indsamle historierne og skabe et scenekunstværk, der skal vises i Kulturhus Nordvest til efteråret.

Hvert menneske har en historie. Det er udgangspunktet, når dramatiker og skuespiller Anna Panduro bygger relationer i Kulturhus Nordvest. Hun er med, når strikkeklubben mødes, når der er græsk dans på programmet, og når gågruppen er ude på tur i lokalområdet.

Anna er også selv vært for forskellige aktiviteter. Hun har stået for en workshop, hvor der blev lavet dukker til dukketeater, for en spiseaften med samtaler på menuen, og på torsdag den 11. juni inviterer hun til samtalespil om livshistorier og gyldne øjeblikke.

”Jo mere jeg er der og falder i snak, desto flere historier dukker op. Det tager lang tid at samle ind, og nu er jeg nået til den fase, hvor jeg skal til at skrive noget,” fortæller Anna.

Anna Panduro har prøvet denne type borgerinddragende aktiviteter mange gange før rundt omkring i landet. I Nordvest møder hun både mennesker, der har boet i Helsingør hele deres liv, og andre, der er kommet hertil senere. Nogle som indvandrere i 70’erne, andre på flugt fra verdens brændpunkter i det tidligere Jugoslavien, Palæstina eller Ukraine.

”Jeg oplever en enorm nysgerrighed og omsorg for hinanden. Her er nogle ildsjæle med kapacitet og kræfter til at skabe nogle fællesskaber. Det er meget rørende og åbner for en helt ny verden,” siger hun.

Fakta

  • Anna Panduro:
  • Uddannet skuespiller fra Ecole Philippe Gaulier i London 2001
  • Kunstnerisk leder af det Hornbæk-baserede Turneteater ”Frøken Fracasos Kompagni”
  • Debuterede i 2009 som dramatiker på Limfjordsteatret
  • Har siden skrevet manuskripter til et hav af danske teatre heriblandt Riddersalen, Svalegangen og Randers Teater

Fortællingerne vises til efteråret

Annas bidrag til aktiviteterne i kulturhuset er en del af ’Fortællinger fra Nordvest’, der er støttet af Kunst på Banen fra Statens Kunstfond.

”Formålet er at skabe ny scenekunst sammen med mennesker, som ikke plejer at gå i teatret,” siger hun.

På sine ture med gågruppen har Anna hørt om Guldgravergården, og det har fyret op under inspirationen.

”Her er guldstøv i luften,” siger hun med et stort og drømmende smil, mens hun peger på den usynlige magi omkring sig.

Dramatikeren fortæller, at en collage af historier er ved at tage form, måske som en slags cabaret eller måske som et værk vævet af musik og fortællinger, du kan høre, mens du går en rute i området. Eller måske begge dele.

I den næste tid bliver scenograf Christian Q. Clausen også en del af arbejdet med at give form til fortællingerne fra Nordvest. Målet er at vise resultatet i Kulturhus Nordvest til efteråret.

”Det særlige ved det her er, at intet er besluttet på forhånd. Alt er åbent og skal formes undervejs, fordi processerne er vigtigere end slutproduktet,” forklarer Anna.

Derfor er hun også spændt på, hvem der dukker op til samtalespillet torsdag den 11. juni, og hvordan publikum tager imod fortællingerne til efteråret.

”Jeg tror på, at der kommer nogen, fordi de nu kender mig, og fordi det handler om deres historier,” siger hun.

 

Vil du være med?

Samtalespil i Kulturhus Nordvest
Abildgårdsvej 2, 3000 Helsingør
Torsdag den 11. juni kl. 16-18

Anna Panduro inviterer dig til at dele din livshistorie og gyldne øjeblikke som en del af projektet Fortællinger fra Nordvest.

Følg med i de seneste nyheder