Helsingør 600 år

Sussie står bag jubilæumssangen

04-06-2026

Sangen er blevet til med input fra kommunens borgere. "Jeg er beæret over at have fået lov," siger Sussie Chaline Lindström.

Sussie optrådte flere gange med jubilæumssangen den 2. juni. Foto: Thomas Olsen

”Hej du, se byen hvor vi bor. Købstad – i seks hundrede år”, lyder koret af 5. A, 5. B og 5. C fra Mørdrupskolen. De synger med på Sussie Chaline Lindströms sang foran langbordet i Stengade, hvor hundredvis af borgere har taget plads for at spise morgenbrød sammen i anledning af Helsingørs 600-års Købstadsjubilæum.

En stor del af de fremmødte kan allerede teksten, andre vil have lært jubilæumssangen – ’Sammen ved Sundet’ – inden dagen er omme. For sangen skal spilles igen på Axeltorv og til fællessang på Kulturhavnen senere på dagen.  

Og den muntre tekst, der hylder byen og den omkringliggende natur, hænger hurtigt ved.

Det er en sang til hele byen og til alle de omkringliggende. Den skal mindes os om, hvilket dejligt sted vi bor. Og så skal den være noget, vi samles om,” fortæller Sussie, der udover at være lærer for de tre klasser – også er musiker.

Dét vi forbinder med Helsingør

Sangen er blevet til på initiativ fra Sussie selv – for ifølge hende er sang og musik en fantastisk måde at sætte en stemning, mærke dagen og ikke mindst være sammen på.

Jeg præsenterede ideen om en jubilæumssang for Michael Mathiesen fra byrådet for længe siden, og dengang blev vi enige om, at der da selvfølgelig skulle laves sådan en,” tilføjer hun.

Siden har hun skrevet på sangen, der er blevet til med input fra borgerne. I 2025 lavede musiker Peter Spies en sang til ære for byen, og dengang spurgte han, hvad borgerne forbandt med Helsingør.

De mange fine besvarelser, der blandt andet beskrev byens fantastiske beliggenhed og spændende historie, fik Sussie lov at se til inspiration, og derfra flød ordene.

”Det har været fantastisk at få lov til at skrive sådan en sang. Jeg har i mange år spillet andres musik, selvom jeg engang for efterhånden ret lang tid siden, også skrev mine egne sange, men det – at jeg nu igen skal fremføre en sang, jeg har lavet, og som så mange skal være med til at synge med på – det er da stort,” siger hun og tilføjer, at det da heller ikke har været helt uden sommerfugle i maven.

Jeg er først og fremmet beæret og stolt, men jeg har også været en smule spændt, for hvad hvis nu, der slet ikke kom nogen, eller hvis folk ikke brød sig om den?”, spørger hun.

Den bekymring blev gjort til skamme på jubilæumsdagen den 2. juni. Både ved langbordsmorgenmaden, på Axeltorv og til fællessang ved Kongekajen var der fyldt med glade borgere, der rockede med på…

”Hej du, se byen hvor vi bor. Købstad – i seks hundrede år. Med hav og lys og hjerteblod, en fælles kærlighed, så stærk og god.”

Følg med i de seneste nyheder